Sunday, June 23, 2024
HomeAnnouncementsResults: Lassen FBLA Travels to Wheatland for Sectional Leadership Conference

Results: Lassen FBLA Travels to Wheatland for Sectional Leadership Conference

FBLA Students in Wheatland for the Northern Sectional Leadership Conference -photos provided

Thirty-two Lassen High Future Business Leaders of America students will move onto the next level at the FBLA State Leadership Conference in Sacramento this April, and all the FBLA students who attended the 2023 Northern Sectional Leadership Conference in Wheatland last week came home with nice results and a lot of great experience.

Here are results from FBLA advisor Dawn Egan.

Written Exam

  • Accounting – Aiden Baldwin 9th Place
  • Ag Business – Ethan Shaw 2nd Place, Shade Satica 8th Place
  • Business Calculations – Reagan Shrum 6th Place
  • Business Communications – Hannah Matchniff – 10th Place
  • Business Law – Aidan Hollandsworth 1st Place
  • Computer Problem Solving – Emmanuel LaPorte 1st Place, Reece Ewing 6th
  • Healthcare Administration – Patrick Mattingly 8thPlace
  • Insurance and Risk Management – Connor Langslet – 5th
  • Introduction to Business Communications – Aryanna Saltsgaver – 5th
  • Introduction to Business Procedures – Reagan Shrum 5th Place, Hazel Gaumont 8th Place
  • Introduction to FBLA – Lily Tinston – 5thPlace
  • Introduction to Financial Math – Aidan Hollandsworth – 3rd Place, Aiden Baldwin – 7th Place
  • Introduction to Information Technology – Zach Hart – 7th Place, Konnor Bonham – 8th Place, Alex Wyckoff 9th Place
  • Securities and Investments – Nash Osborn – 7th Place

Production

  • Computer Applications – Keegan Lewis – 5th Place, Jack Heimbigner 6th Place
  • Spreadsheet Applications – Breanna Fox – 1st Place, Brooklyn Glover – 2nd Place, Hannah Matchniff 4th Place
  • Word Processing – Jack Heimbigner 4th Place, Christa Williams 5th Place, Mariah Beckman 6th Place

Speaking

  • Job Interview – Katelyn Kirack – 1st Place
  • Broadcast Journalism – Christa Williams, Tucker Schall and Connor Langslet – 2nd Place Team
  • Creed – Lindalba Navarro Moraga – 2ndPlace
  • Intro to Public Speaking – Gavin Grady 4th Place
  • Public Speaking – Renee Delgado – 2nd Place
  • Impromptu Speaking – Aryanna Saltsgver – 2nd Place

Teams

  • Entrepreneurship – Taylor McElhaney, Reece Ewing and Sofia Bennett – 3rd Place
  • International Business – Justin Ellena, Jessica Nakanishi and Sara Daniels – 1st Place
  • Hospitality and Event Management – Allie Uribe, Ryleigh Hart and Graceyn Harlan – 1st Place
  • Business Management – Camber Olexiewicz, Aubrey Yerington and Joyce Folorunso – 3rd Place
  • Marketing – Anthony Sanchez, Zach Hart – 4th Place
  • Sports and Entertainment Management – Ethan Shaw, Tucker Schall and Ryan Pena – 1st Place
  • Intro. To Event Planning – Ashlee Albanico, Brooklyn Glover and Breanna Fox – 2nd Place
Jeremy Couso
Jeremy Couso
SusanvilleStuff.com Publisher/Editor
RELATED ARTICLES
Susanville
clear sky
70.8 ° F
70.8 °
70.8 °
40 %
0.9mph
0 %
Sun
89 °
Mon
89 °
Tue
89 °
Wed
86 °
Thu
82 °
- Advertisment -

Most Popular

- Advertisement -